سیم بکسل درب گاراژ ( 20 دلیل شل شدن سیم‌ها)

سیم بکسل درب گاراژ ( 20 دلیل شل شدن سیم‌ها)

سیم بکسل درب گاراژ بخش مهمی از سیستم تعادل درب گاراژ می‌باشد. بنابراین وقتی سیم از قطعه بکسل جمع کن جدا می‌شود، عملکرد درب شما به طور کامل مختل می‌شود. دلایل متداولی برای شل شدگی و افتادگی سیم‌ها وجود دارد. مثل فرود آمدن درب روی یک شی و یا خوردگی و شکستگی فنرها و همچنین کشش نامناسب.

فنرهای درب سکشنال تحت کشش و فشار شدیدی هستند. این نیرو به سیم‌ها و قرقره های مدور موسوم به کیبل درام منتقل می‌شود. سیم‌های پاره‌شده یا شل می‌توانند درب‌های گاراژ سنگین را غیر قابل استفاده کنند. زیرا نیروی فنرها قدرت کافی جهت بالابردن درب را تامین نمی‌کند. درب‌های زیر سقفی با سیم های شل اغلب به طور ناگهانی بسته شده و یا در نیمه راه سقوط می‌کنند. در این حالت سیم ها در هم پیچیده و یا در اطراف کیبل درام آویزان می‌شوند.

سیم بکسل درب سکشنال

تکنسین‌های تعمیر درب گاراژ و صاحبان خانه، خود قادر به تنظیم مجدد یا تعویض سیم‌ها هستند، اما بسیاری از آنها نمی‌توانند علت خرابی یا شل شدن سیم‌ها را در وهله اول تشخیص دهند. این مسئله منجر به بروز مجدد مشکلات برای سیم‌بکسل، خطرات ایمنی، ضرر مالی و ناراحتی برای مشاغل یا مالکین خانه می‌شود.

آنچه در این مقاله می‌خوانید

سیم‌بکسل درب گاراژ چه کاری انجام می دهد؟

چه چیزی باعث می شود سیم‌بکسل درب سکشنال از روی درام خارج شود؟

چه عواملی باعث پارگی سیم‌بکسل درب می شود؟

آیا می‌توانید درب گاراژ را با سیم پاره شده یا شل باز کنید؟

۱-تنظیم درب با وجود مانع خارجی                      ۲-فنر پیچشی شکسته

۳-شکستگی فنر بغل                                      ۴-نصب موتور جک شفت در درب نرمال

۵-نیروی بیش از حد دستی                              ۶- خوردگی ناشی از محیط های مرطوب

۷-پیکربندی فنر اشتباه است                             ۸-فشار نامناسب فنر

۹-پیکربندی اشتباه کیبل درام                           ۱۰-مونتاژ سیم فرسوده

۱۱-اشتباه در محاسبه قدرت سیم بکسل            ۱۲-شل بودن پیچ‌ها

۱۳-نصب ناهموار و عدم تراز بودن                       ۱۴-چسبیدن درب به کف زمین

۱۵- غلتک‌های فرسوده                                   ۱۶-خمیدگی پنل درب

۱۷-مونتاژ ناقص سیم‌بکسل                              ۱۸-خمیدگی ریل

۱۹-براکت یا درام شکسته                               ۲۰-نصب یا تعمیر و نگهداری ضعیف

سیم‌بکسل درب سکشنال چه کاری انجام می‌دهد؟

سیم بکسل درب سکشنال

هدف سیم‌بکسل انتقال نیروی بالابر فنرهای پیچشی یا فنرهای کششی به براکتهای پایینی درب شما است. درب‌های گاراژ در سیستمی که از سیم‌بکسل بالابر استفاده می‌شود، متعادل هستند. این تعادل به عملکرد هر چه بهتر درب کمک خواهد کرد. سیم بکسل درب انواع مختلفی دارد که در ادامه به تشریح آن می‌پردازیم.

سیم بکسل کشنده

دور کیبل درام یا کاسه درام پیچیده‌ می‌شود و به براکت‌های ثابت در هر طرف درب متصل می‌شوند. برای سیستم‌های فنر پیچشی از کیبل درام و برای سیستم های فنربغل ا از قرقره استفاده می‌شود.

سیم بکسل نگهدارنده

از طریق فضای توخالی فنرهای کششی نصب می‌شوند. درصورتی که فنرهای شما بشکنند این سیم‌های ایمنی نگهدارنده، مانع پرواز قطعات شکسته شده و برخورد آنها با اشیاء (وسیله نقلیه) داخل گاراژ می‌شود. البته از آنجا که فنرهای پیچشی به لوله یا شفت متصل شده‌اند، نیازی به سیم بکسل نگهدارنده ندارند.

چه چیزی باعث می شود سیم‌بکسل درب سکشنال از روی درام خارج شود؟

دو دلیل اصلی خارج شدن سیم از کیبل درام ، شل بودن یا پارگی سیم ها است. سیم‌های شل دشمن همیشگی یک مجموعه کیبل درام است. شل بودن قطعات یا سیم‌ها، خراب شدن فنرها یا خوردگی کابل معمولا ناشی از خطای کاربر می‌باشد. حفظ فشار ثابت در کل چرخه باز و بسته شدن درب، برای عملکرد ایمن و کارآمد بسیار مهم و حیاتی است. تنظیم مجدد یا تعویض کامل سیم بکسل درب گاراژ یک تعمیر رایج است، اما کشف علت اصلی مشکل سیم‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. در اینجا لیستی کامل از دلایل شل شدن یا خرابی سیم بکسل به شما دوستان ارائه می‌دهیم.

چه عواملی باعث پارگی سیم‌ بکسل درب گاراژ می‌شود؟

شایع ترین دلایل خرابی کابل ها شامل درگیری سیم‌بکسل با قسمت‌های فلزی درب است. دلیل دیگر خرابی سیم، خوردگی آن به سبب پایین آمدن ناگهانی درب ناشی از شکستگی فنر می‌باشد. سیم بکسل‌های بالابر طوری طراحی شده‌اند که در برابر نیروی زیاد مقاومت کنند. بسیاری از آنها دارای مقاومت شکستن بیش از 1000 LBS هستند.

اگر کابلها ضعیف شده باشند، هیچ یک از پارامترهای مقاومت دیگر دارای اهمیت و اعتبار نیستند. سیم‌هایی‌هایی که دائما بر روی یک شی فلزی دیگر مالیده می شوند دچار پارگی می‌شوند. یا در تماس شدید با آب یا نمک در معرض خوردگی قرار می‌گیرند و به مرور ضعیف می‌شوند.

در صورت شکستن فنر درب گاراژ در حالی که درب باز است، نیروی افتادن سریع درب می‌تواند منجر به آسیب شدید سیم بکسل شود.

آیا می‌توانید درب گاراژ را با سیم پاره شده یا شل باز کنید؟

هنگامی که سیم‌بکسل آسیب می‌بیند یا شل می‌شود، بیشتر کشش و وزن درب به طرف مقابل منتقل می‌شود. باز کردن یا بستن درب با کابل های شل می‌تواند خطرناک باشد. کابل باقیمانده می‌تواند باعث چسبیدن درب به زمین یا گیر کردن در نیمه دهانه درب شود. از بازکردن درب گاراژ توسط موتور خودداری کنید. زیرا نیروی اضافی لازم برای بلند کردن درب می تواند دنده داخلی موتور را از بین ببرد. اگر قصد دارید سیم‌ها را جدا کرده یا موتور را از مدار خارج کنید، خلاص کن دستی را بکشید تا موتور از سیستم درب آزاد شود مطمئن شوید که در هر دو ریل عمودی گریپ ها را نصب کرده تا درب در جای خود محکم شود. این باعث می‌شود که درب به طور بالقوه به زمین سقوط نکند.

هشدار : هنگام تعمیر سخت افزار درب گاراژ توسط خود و به تنهایی، بسیار احتیاط کنید. سیم بکسل درب گاراژ بخشی از سیستم تعادل درب می‌باشد و تحت فشار شدید کار می‌کند. توصیه اکید می‌کنیم برای تعمیر، تعویض یا تنظیم مجدد سیم بکسل خود از تکنسین معتبر خدمات درب کمک بگیرید.

یاد‌ آور می‌شویم لیست دلایلی که باعث افتادگی سیم‌ بکسل می‌شود طولانی است. بسته به نوع سیستم متعادل کننده درب شما این عوامل متفاوت است. فنرهای پیچشی و سیستم های فنر بغل با استفاده از سخت افزار و ابزار مختلف درب را متعادل می‌کنند. لیستی که ما در این مطلب ارائه می‌دهیم شاید یک لیست جامع نباشد، اما دلایل متداول شل یا خراب شدن سیم بکسل درب گاراژ را برجسته می‌کند.

از این لیست می‌توانید برای عیب یابی و تشخیص علت اصلی خرابی و شل شدن سیم بکسل درب گاراژ خود استفاده کنید.

۱-تنظیم درب با وجود مانع خارجی

دلیل اصلی لغزش و جا به جایی سیم بکسل بر روی درام این است که یک مانع یا شی در دهانه درب قرار گرفته است. در این موارد اغلب اوقات وجود یک شی است که در محدوه مسیر چشم ایمنی نیست چرا که فتوسل معمولا در ارتفاع 50 الی 60 سانتی از سطح زمین نصب می‌شود. این اشیاء معمولی می‌تواند شامل دسته جارو، صندلی و ابزار باشد.

یک درب زیر سقفی که هنگام بسته شدن بر روی یک شی خارجی در کف، قرار می‌گیرد، باعث توزیع ناهموار وزن و شل شدن سیم بکسل‌های یک طرف درب می‌شود. این حالت باعث می‌شود که سیم از روی شیارهای کیبل درام خارج شود و باعث بهم ریختگی یا بدتر شدن آن شود. درب‌هایی که در دهانه به صورت کج می‌نشینند، دلیل آن بسته شدن درب روی یک مانع یا شی خارجی است.

۲-فنر پیچشی شکسته

اگر یک فنر در حالیکه درب در حالت باز است بشکند، درب به زمین می‌افتد. به همین دلیل بهتر است برای درب دو فنر نصب کنید. اگر یکی از فنرها خراب شود، فنر دوم می‌تواند به طور موقت فشار را روی سیم تا زمان تعمیر حفظ کند. در سیستم فنر بندی تک فنر وقتی یک فنر می‌شکند، درب پشتیبان ندارد. این حالت می‌تواند باعث شل شدن سیم‌ بکسل‌ها و لغزش آنها از شیارها شود.

هنگامی که درب به سمت زمین سقوط می‌کند، مقدار زیادی نیرو ایجاد می‌شود. حتی سیم‌بکسلهایی با تحمل وزن بالا می‌توانند در این حادثه دچار آسیب جدی شوند. هرکسی که برای ماهیگیری رفته باشد یا سعی کرده باشد وسیله نقلیه‌ای را بکشد می‌تواند بفهمد که چگونه سستی و شل بودن قدرت شکستن را چند برابر می‌کند. خوشبختانه اکثر درب‌های گاراژ در اکثر مواقع در حالت بسته نگه داشته می‌شوند، بنابراین این یک اتفاق نادر است.

۳-شکستگی فنر بغل 

بر خلاف فنرهای پیچشی که در قسمت هدر (Header) بالای درب نصب می‌شوند، فنرهای بغل در امتداد ریل افقی نصب شده و کشیده می‌شوند. فنرهای جانبی در حالت باز بودن درب در حالت آسایش خود قرار دارند و فشاری تحمل نمی‌کنند. با بسته شدن درب و با استفاده از نیروی جاذبه، کشش در فنر ایجاد می‌شود. در طول چرخه باز کردن درب، این فنرهای کششی نیرو و تنش را آزاد می‌کنند تا به درب کمک کنند به سمت بالا حرکت کند.

در صورت شکستن یکی از این فنرهای بغل، سیم‌ بکسل‌ درب گاراژ معمولا باز شده یا در اطراف قرقره پیچ می‌خورند. اگر این اتفاق با درب در حالت بسته رخ دهد، خودتان متوجه شل شدن سیم‌ بکسل‌ها و فنر شل و آویزان خواهید شد. امیدوارم کابل های ایمنی نگهدارنده را در داخل فنرهای جانبی نصب کرده باشید تا از آسیب دیدن افراد یا اموال (وسایل نقلیه) در گاراژ جلوگیری شود.

۴-نصب موتور جک شفت در درب نرمال

بازکن جک شفت کناری Liftmaster 8500 به دلایل مختلف بهترین بازکن موجود است. (شما می توانید همه چیز را در مورد اینکه چرا من هرگز بازکن کش دیگر نخرید) بخوانید. بازکن های جک شفت جانبی تمایل دارند که کابل ها را از روی درام روی تنظیمات استاندارد بالابرها – مخصوصاً بازکن های درجه تجاری – پرتاب کنند.

موتور‌های جک شفت بهترین کاربرد را در درب های ورتیکال و های‌لیفت دارد.  و از پیکربندی مسیر سقف پیروی می کنند زیرا نیروی جاذبه طبیعی از جاذبه ایجاد می شود. از سوی دیگر، درهای آسانسور استاندارد فاقد این نیروی رو به پایین هستند زیرا مسیر به جای زاویه دار به صورت افقی خم می شود.

۵-نیروی بیش از حد دستی    

اکثر مالکین برای راحتی کار، موتور اتوماتیک درب را نصب می‌کنند. این ویژگی برای کسانی است که نمی‌خواهند از طریق نیروی دست درب را باز و بست کنند. اگر درب بیش از حد سریع به سمت هدر بالا بیاید، ممکن است سیم بکسل‌ها از شیار کیبل درام خارج شوند.

۶- خوردگی ناشی از محیط های مرطوب

اکثر گاراژها در محیط های مسکونی و با آب و هوای معمول و کنترل شده هستند. با این حال، گاهی اوقات درب‌های صنعتی در کارواش ها، ساختمان های کشاورزی و محل ذخیره نمک در جاده‌ها نیز یافت می‌شود. در این موارد رطوبت و مواد شیمیایی (نمک) می‌تواند اجزای درب فلزی مانند اتصالات سیم‌ بکسل را تضعیف کند.

خوردگی یا پوسیدگی زمانی رخ می‌دهد که عناصری مانند رطوبت با فلزات تصفیه شده تعامل داشته باشند. هر زمان که آهن، آب و اکسیژن با هم تداخل داشته باشند، زنگ می زند. معمولا این مورد در انتهای حلقه پایین کابل به دلیل نزدیک بودن آن به زمین اتفاق می افتد. یک سیم بکسل بسیار ضعیف شده در نهایت پاره می‌شود. و به طور بالقوه باعث آسیب به درب یا هر چیزی که در زیر آن است می شود.

اگر ساختمان شما در این شرایط قرار دارد، باید ماهانه سیم‌ها را بررسی کنید تا از تجمع زنگ زدگی جلوگیری شود. استفاده از سیم بکسل با کیفیت بالاتر که روکش آلومینیوم ، قطر ضخیم تر و ساختار سیمی با تراکم بیشتری دارد را در نظر بگیرید.

۷-پیکربندی فنر اشتباه است

درب‌های گاراژ بوسیله فنرهای پیچشی یا کششی تعادل دارند. اگر این فنرها بر اساس مشخصات سازنده کالیبره یا نصب نشده باشند، درب به درستی کار نمی‌کند. فنرهایی که خیلی ضعیف و یا خیلی برانگیخته هستند باعث شل شدن سیم‌ها می‌شود که منجر به خارج شدن سیم بکسل از درام می‌شود.

فنرهای بسیار قوی تهدید بزرگی برای ایمنی و عملکرد هستند. اگر فنرها بیش از حد قوی باشند، درب سریع پرتاب می‌شود و از حداکثر موقعیت باز طراحی شده عبور می‌کند. تولیدکنندگان گزارشات مهندسی (مخصوص درهای تجاری) ارائه می‌دهند که مشخصات دقیق فنرها ، کیبل درام‌ها و سایر معیارها را نشان می دهد. هنگام نصب یک درب سربار تجاری سنگین، همیشه باید نسخه چاپی مشخصات تولید را درخواست کنید.

۸-فشار نامناسب فنر

فنرها بر اساس طول، قطر داخلی، سطح مقطع و جهت پیچش تعریف می‌شوند. اگر با استفاده از فنرهای اشتباه یا نصب غیر اصولی، فنرهای پیچشی یا فرمت اشتباه نصب کنید، سیم‌ها باز می‌شوند. به عنوان مثال می‌توان فنرهایی که می‌دانید بسیار ضعیف هستند را بیشتر شارژ کنید. یا اینکه وزن بیشتری روی درب اضافه کرد. یکی دیگر از اشتباهات رایج و عدم تطابق فنرها زمانی است که بیش از یک درب گاراژ به طور همزمان نصب می‌شود و ممکن است فنرها با یکدیگر جا به جا شوند.

نیروی کشش نامناسب روی فنرهای پیچشی باعث لغزش سیم‌ها در درام می‌شود. وجود فشار زیاد روی فنر درب سکشنال شما می تواند باعث شل شدن لحظه ای هنگام بالا رفتن درب از بالای هدر(Header) شود. فنرهایی که خیلی ضعیف هستند باعث معلق شدن و آویزان شدن سیم‌ها از شیارهای درام می‌شود. کابلها باید تحت کشش ثابت مانند سیم ویلن باشند.

شارژ فنرها در جهت اشتباه به فنر معکوس (backwound spring) معروف است. در نصب یک درب نرمال، فنرها از پایین به سمت بالا (در جهت حرکت ساعت 6 تا 12) پیچیده می شوند. بسیاری از مردم به طور تصادفی با افزایش نیروی فنر در جهت اشتباه، فنرها را بر عکس در جهت خلاف شارژ می‌کنند. این امر نه تنها فنر را خراب می‌کند، بلکه باعث لغزش و حرکت سیم‌ها روی کیبل درام نیز می‌شود. تنها زمانی که فنرهای پیچشی از بالا به پایین شارژ می‌شوند، در تنظیمات درب low headroom  است که درام‌ها به سمت بیرون چرخانده می‌شوند.

۹-پیکربندی اشتباه کیبل درام   

سیم بکسل درب سکشنال

به طور کلی کیبل درام طوری طراحی شده است که سیم‌ بکسل های مختلف با قطر و سطح مقطع متفاوت را بپذیرند. آنها همچنین با تنظیمات شیار خاص سازگار هستند.

استفاده از اندازه یا نوع درام اشتباه و نامناسب با پیکربندی خاص ریل‌ها باعث خارج شدن سیم‌ها از کیبل درام می‌شود. اندازه شیارهای درام نیز به گونه ای است که قطرهای خاصی از سیم بکسل را در خود جای می‌دهد. قرار دادن سیم‌ بکسل های خیلی کوچک یا خیلی بزرگ بر روی کیبل درام های خاص باعث خارج شدن آنها از شیارها می‌شود.

۱۰-مونتاژ سیم فرسوده

سیم بکسل‌ها معمولا از ساختار رشته سیم 7 × 7 و 7 × 19 تشکیل شده‌اند، بدین معنی که قطر کابل 1/8 در واقع دارای 7 کابل کوچکتر جداگانه با 7 یا 19 رشته سیم است. چندین کابل کوچکتر در کنار هم قرار می‌گیرند تا کابل ضخیم‌تری ایجاد شود. فرسودگی کابل در اثر سایش مجموعه کابل به یک شی در درب شما در مدت زمان طولانی ایجاد می شود.

هنگامی که رشته سیم‌های بیرونی در ساختار سیم بکسل شروع به سایش و فرسودگی می‌کنند، فشار اضافی در مراحل بعد به رشته سیم‌های باقی مانده منتقل می‌شود. با گذشت زمان، رشته سیم های داخلی نیز ضعیف می شوند تا در نهایت کل قطر سیم بکسل به نصف برسد.

امکان دارد سیم بکسل درب گاراژ به لبه درب، براکت‌های پایینی، ورق‌ها یا صفحات یاتاقان مالیده شوند. مهم است که هم سیم بکسل و هم درب را از نظر علائم ساییدگی و اصطکاک بررسی کنید. سیم‌ها معمولا به آهستگی فرسوده می‌شوند و به انتهای خود نزدیکتر می‌شوند. برای برخی از کاربردها مانند درب کانتینر کامیون‌ها، داشتن یک قرقره   برای جلوگیری از ترک خوردن مهم است.

۱۱-اشتباه در محاسبه قدرت سیم بکسل 

قطر سیم بکسل عامل اصلی در تعیین استحکام سیم بکسل است – سیم بکسل ضخیم‌تر برابر با حداقل قدرت شکست است. نوع مواد (گالوانیزه در برابر فولاد ضد زنگ) و ساختار رشته سیم (7 × 7 در مقابل 7 × 19) نیز بر قدرت کابل تأثیر می گذارد. استفاده از سیم بکسل با قطر کوچک بر روی یک درب سنگین می‌تواند باعث خرابی مجموعه سیم بکسل درب گاراژ شود، اما همه درب‌های پارکینگی با استفاده از سیم بکسل با قطر 1/8  ایمن هستند.

 ۱۲-شل بودن پیچ‌ها

هر کیبل درام (بکسل جمع کن) دارای دو پیچ تنظیم قرمز رنگ است که درام ها را در محل میل درام یا شفت محکم می‌کند. این پیچ‌های تنظیم به راحتی روی یا زیر شفت سفت می‌شوند. هنگام نصب درام، توصیه می‌شود پیچ‌های تنظیم را تا جایی که می‌توانید با دست محکم کنید. سپس با استفاده از آچار آنها را به اندازه سفت کنید.

محکم نکردن پیچ های تنظیم به اندازه کافی، احتمال شل شدن آنها را افزایش می‌دهد. این مسئله می‌تواند باعث شل شدن کیبل درام از موقعیت ثابت خود بر روی شفت شود. در مقابل، سفت شدن بیش از حد پیچ های تنظیم نیز می‌تواند باعث پیچ خوردگی یا ترک خوردگی شود. این امر همچنین باعث می‌شود پیچ های تنظیم در محور یا شفت شل شوند.

۱۳-نصب ناهموار و عدم تراز بودن 

شارژ ضعیف و ناهموار در هنگام نصب اولیه به سرعت باعث ایجاد مشکل می شود. هنگام تنظیم کیبل درام ها حتما کشش یکنواخت کابل را در هر دو طرف درب بررسی کنید. نصب یک کیبل درام محکم تر از دیگری باعث شل شدن سیم بکسل طرف مقابل خواهد شد.

همین مسئله در مورد نصب درب روی سطوح ناهموار نیز صدق می‌کند. گاهی اوقات ریل‌های حرکت شیب‌دار هستند و برای بستن آنها به پایین درب گاراژ نیاز به یک نگهدارنده آلومینیومی است. اگر این کار انجام نشود، یک طرف درب ابتدا به بتن برخورد می کند و باعث شل شدن سیم بکسل‌های آن طرف می‌شود.

ساده ترین راه برای تشخیص اینکه قسمت پایینی درب به طور تراز روی سطح نشسته است این است که چراغ های گاراژ را خاموش کرده و درب را ببندید. اگر بتوانید نور روز را در زیر لاستیک انتهایی پایین درب در یک طرف درب مشاهده کنید، ممکن است درب شما تراز نباشد. همچنین می توانید لاستیک انتهایی درب را بررسی کنید تا از ساییدگی زیاد یا صاف شدن در یک طرف یا طرف دیگر اطمینان حاصل کرده باشید.

 ۱۴-چسبیدن درب به کف زمین

اگر شما در یک آب و هوای گرم که درجه حرارت به ندرت نزدیک به انجماد می رود، اتفاق چسبیدن درب به کف زمین روی نخواهد داد. در موارد دیگر، انجماد دمای زیر صفر یک نگرانی عمده است. درب‌های گاراژی که در اثر تجمع برف و یخ روی زمین یخ زده اند، مستعد آسیب‌های مختلف هستند.

علاوه بر چرخ دنده پلاستیکی در قسمت موتور درب سکشنال، سیم بکسل‌ها نیز مستعد آسیب هستند. هنگامی که موتور درب را در حالیکه درب یخ زده است استارت می‌کنید  درب ناگهان آزاد می‌شود. این عمل باعث پرش شدید درب از روی زمین می‌شود. این پیچش سریع باعث می‌شود که سیم بکسل‌ها سست شده و از کیبل درام جدا شوند.

۱۵- غلتک‌های فرسوده 

درب سکشنال باید دارای غلطک‌هایی جهت کارکرد نرم و آرام باشد. حتی غلطک‌های درجه یک با گذشت زمان و پس از طی ده هزار تا بیست هزار چرخه باز و بست از بین می روند، بنابراین مهم است که به طور دوره ای از نظر سایش و آسیب بررسی شوند. غلتک‌های پایین و بالا بیشترین مشکلات را دارند.

غلطک‌های پایینی نگرانی اصلی شما هستند زیرا به زمین نزدیکتر هستند. آنها به دلیل تماس مکرر با خاک، زباله و رطوبت سریع ترین فرسودگی را دارند. اگر یاتاقان و بدنه تعویض نشوند، چرخ می‌تواند در نهایت از میله جدا شده و از ریل خارج شود.

غلتکی که از ریل خارج شده باشد باعث افتادگی یک طرف درب می‌شود و درب نامتعادلی را ایجاد می‌کند. در این حالت با بالا و پایین رفتن درب، احتمال خروج سیم بکسل درب گاراژ از کیبل درام افزایش می‌یابد.

۱۶-خمیدگی پنل درب

پنل‌های درب سکشنال از فولاد نورد با ضخامت ۴ تا ۶ دهم میلی متر ساخته شده است. اگر پنل‌ها به شدت خم یا چروک شوند، باید سریعا تعویض شوند. این پنل‌ها نسبتا نازک هستند. خم شدن و چین خوردگی جداره قوطی نوشابه می‌تواند منجر به شکستن کامل قوطی شود. همین امر در مورد پنل درب سکشنال که خمیدگی دارد صادق است. می توانید سعی کنید درب را در زاویه مناسب صاف کنید، اما در نهایت، پنل خواهد شکست.

پانل های خم شده خطری برای ایمنی به شمار می‌روند و باید به دقت تحت نظارت و بررسی قرار گیرند. معمولا پنل‌های پایینی بیشتر آسیب می‌بینند زیرا سپرخودرو و سایر وسایل موجود در گاراژ با پنل های پایینی بیشتر در ارتباطند. براکت پایینی به گوشه های قسمت پایینی متصل شده است، بنابراین اگر پنل پایینی ضعیف شود کل درب در معرض خطر است. یک پانل خم یا کج شده روی درب گاراژ شما می‌تواند باعث لغزش و جا به جایی سیم‌ بکسل درب گاراژ بر روی درام شود.

۱۷-مونتاژ ناقص سیم‌بکسل 

بیشتر سیم‌ بکسل‌ها از پیش توسط تولیدکننده‌های عمده یراق آلات درب به عنوان ست سیم بکسل درب گاراژ ارائه می‌شوند. سیم بکسل‌ها در کارخانه توسط دستگاه‌ها، با سطح مقطع خاص و با دقت لحیم می‌شوند. تکنسین‌های درب گاراژ می‌توانند این مجموعه سیم‌ها را با اطمینان از کیفیت ثابت آن خریداری کنند. همچنین برخی از سیم‌ها ممکن است توسط تکنسین به صورت دلخواه یا سفارشی در صورت ضرورت ساخته شوند. سیم‌ بکسل‌های دست ساز خوب کار می‌کنند زیرا شخصی که آنها را می‌سازد می داند که چه کار می‌کند.

۱۸-خمیدگی ریل

ریل‌های عمودی در سیستم درب پارکینگ زیر سقفی باید یکنواخت، یکدست و روان باشند. ریل‌هایی که تراز نصب نشده اند یا تغییر مکان داده‌اند می‌توانند باعث بسته شدن و گیرپاش درب شما در حین کار شوند. برای اطمینان از خم نشدن یا شل شدگی قفل درب، باید براکت های عمودی ریل خود را بازرسی کنید. اگر قبلا به پشت درب تکیه داده اید ممکن است ریل های شما خم شده باشند و از عملکرد نرم درب جلوگیری شود.

ریلی که خم شده و یا تراز نیست می‌تواند باعث گیر کردن و قفل شدن درب حین کار شود. سیم‌بکسل‌ها در هر زمان نیاز به کشش یکنواخت دارند. عملکرد ناهموار و غیر تراز در هر بخش درب می‌تواند باعث خارج شدن سیم‌ بکسل‌ها از شیارهای روی درام شود.

ریل‌های افقی که در بالای سر نصب هستند نیز باید هم سطح و هموار باشند. نیازی نیست که آنها در زاویه ای صاف باشند. در واقع ، داشتن یک شیب ملایم به درب به سمت داخل دهانه به حرکت درب کمک می‌کند. انتهای پشتی ریل‌های افقی می تواند کمی بالاتر از قسمت جلو باشد.

۱۹-براکت یا درام شکسته 

اگر درب گاراژ شما بسیار قدیمی است، احتمال دارد برخی از قطعات خراب شوند. قطعاتی مانند کیبل درام و براکت‌های پایینی در طولانی‌ مدت تحت بیشترین کشش قرار می‌گیرند، بنابراین ابتدا این قطعات ممکن است خراب شوند.

کیبل درام‌ها معمولا از جنس آلومینیوم و یا چدن ساخته شده‌اند. با گذشت زمان شیارها، پیچ ها و دیگر فرسوده می شوند. چدن همچنین می‌تواند در اثر افتادن یا در اثر اصابت با جسم نوک تیز ترک بخورد. یک کیبل درام ترک خورده سرانجام دو نیم می‌شود و سیم بکسل درب گاراژ که دور آن پیچیده شده است باز می‌شود.

اتصالات براکت پایینی درب پارکینگی از فولاد 13 درجه ساخته شده است. براکت اتصال سیم بکسل جانبی بسیار بادوام است، اما اگر درب دچار افت ناگهانی شود، می‌تواند بریده شود. استفاده از سایز پارکینگی بر روی درب چوبی سنگین یا درب صنعتی می‌تواند باعث شکست سریع‌تر براکت شود.

۲۰-نصب یا تعمیر و نگهداری ضعیف

درب‌های سقفی که بد نصب شده‌‌اند و یا تعمیر و نگهداری ضعیفی دارند به سرعت فرسوده می‌شوند. اگر در حین کار درب شما تکان می خورد، گیر می‌کند و پرش دارد یا علائمی این چنینی دارد باید هرچه زودتر کنترل و بررسی شود. همچنین در این صورت قسمتهای مهم درب خیلی سریعتر خراب می‌شوند. صداهای بلند و عملکرد غیرطبیعی درب ها نشان از ایجاد یک مشکل بسیار بزرگتر دارد.

درب‌ سکشنالی که نصب و تعمیر و نگهداری مناسبی نداشته به سرعت فرسوده می شود. این عوامل باعث لغزش یا خرابی اجزای مهم می‌شوند. صرفه جویی در هزینه نصب اولیه و سپس غفلت از نگهداری درب، هزینه‌های تعمیر بالایی را در آینده برای شما به دنبال دارد.

تعمیر و نگهداری فصلی و دوره‌ای برای افزایش طول عمر درب شما امری ضروری است. درجه حرارت سرد و رطوبت مستقیما بر روی درب گاراژ تاثیر منفی می‌گذارد. بنابراین تمام قطعات متحرک فلزی باید سالانه قبل و بعد از فصل زمستان روغن کاری شوند. لولا، قلاب ها، فنرها، غلطک‌ها، سیم بکسل درب گاراژ و براکت ها باید از نظر ایجاد زنگ زدگی مفرط و ساییدگی بررسی شوند.

آزمایش تعادل و بالانس درب گاراژ نیز باید چند بار در سال انجام شود. در این صورت اطمینان حاصل می‌شود که فنرهای پیچشی به درستی کالیبره وشارژ شده‌اند. هنگامی که درب تا نیمه بالا می‌رود، باید ثابت بماند. در صورت حرکت کردن درب و لغزش، شارژ فنر باید افزایش یابد و اگر درب را به سمت بالا بکشد، فنرها بیش از حد شارژ شده و با نیروی بالایی کار می‌کنند. در این مواقع باید شارژ را کاهش داد.

درب‌ سکشنال بایستی هم سطح، تراز، صاف و اصولی نصب شود تا از عملکرد نرم و طول عمر درب اطمینان حاصل شود. از به کارگیری نصابهای غیرمجاز که در دربهای گاراژ تخصص ندارند و فاقد تجربه هستند خودداری کنید. صرفه جویی چند دلاری در نصب اولیه شما می‌تواند چند سال هزینه روی دستتان باقی بگذارد. می‌توان به راحتی اعتبار شرکت‌های متخصص درب را از طریق Google و مشاهده وب سایت آنها بررسی کرد.

جمع بندی

امیدواریم آنچه در این مقاله در مورد سیم بکسل درب گاراژ گفته شد به تمام سوالات شما دوستان پاسخ صحیح داده باشد. شرکت ورنادر با 20 سال سابقه در زمینه فروش و ارائه خدمات انحصاری درب سکشنال آمادگی دارد تا خدمات نصب و تعمیر انواع درب سکشنال مشتریان را به عهده بگیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و درخواست مشاوره خرید و خدمات می‌توانید با کارشناسان فروش و فنی شرکت ورنا تماس بگیرید.

منتظر مقالات بعدی ما باشید.

یک دیدگاه بنویسید.

 1. Having read this I thought it was rather enlightening.
  I appreciate you finding the time and energy to put this informative article together.
  I once again find myself personally spending a lot of time both reading and leaving
  comments. But so what, it was still worthwhile!

  Look into my site area52

  1. thank you so much for reading our articles and leaving comments. we hope you enjoy doing this.
   I will take a look at your site right now. thanks again for viewing our articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شروع گفتگو
ورنادُر تولید کننده انواع درب سکشنال
سلام
در ساعات کاری پاسخگوی شما هستیم