درب فست | هفت مزیت درب سریع | کاربردها

درب فست | هفت مزیت درب سریع | کاربردها

آیا تا کنون با عملکرد جالب درب فست یا همان درب سریع در اماکن مختلف مواجهه شده اید؟

درب فست یا همان درب پر سرعت تکامل درب های کرکره‌ای غلتکی سنتی دیروز می‌باشد. از این رو این درب ها به عنوان درب های فست رول آپ نیز شناخته می شوند. آنها در درجه اول برای ایجاد سرعت عمل بالاتر، بهبود آب بندی و حفظ تعداد بیشتری از چرخه باز و بست نسبت به کرکره های غلتکی سنتی و بدون از بین رفتن قابلیت اطمینان و دوام طراحی و ساخته شده اند. برای دستیابی به این هدف، آنها معمولاً دارای یک پیشرانه تقویت شده، پرده PVC محکم اما سبک (معمولاً دارای پنجره برای دید) و یک موتور صنعتی با سرعت بالا هستند که معمولا به صورت عمودی در بالای درب قرار می‌گیرند. اگرچه نوع بازشونده درحالت افقی نیز در این درب ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درب فست(درب سریع) چیست؟

درب فست

درب های فست (سرعت بالا) درب هایی هستند که عمدتا در مصارف صنعتی استفاده می شوند. آنها در واقع نمونه توسعه یافته فنی درب های سکشنال، درب های پارچه ای پی وی سی یا کرکره های غلتکی می‌باشند. تفاوت اصلی درب فست با انواع دیگر این است که ساخت با دوام و با کیفیت این نوع درب‌ها سرعت عملیاتی بالاتری را ایجاد می‌کند. آنها قادر به حفظ تعداد بیشتری از چرخه باز و بسته شدن هستند و هزینه نگهداری و تعمیرات کمتری دارند. بسته به نوع کاربرد مورد نظر، انواع دربهای افقی یا عمودی موجود هستند.

دربهای رول آپ سرعت بالا هم برای استفاده در محیط داخلی و هم در فضای باز مناسب هستند. این درب‌ها راه حل ایده آلی برای عبور سریع کارمندان و وسایل نقلیه در ایمنی کامل هستند که به دلایل مختلفی مورد پسند هستند. این نوع درب‌ها مقاوم و قابل اعتماد بوده، دربهای فست غلطکی از یک پرده PVC لاکی ساخته شده و به برس هایی در کناره ها مجهز شده اند.

عدم وجود قلاب در سقف و اندازه بسیار کوچک سیم پیچ ، نصب این پکیج را در هر زمینه کاربردی آسان می‌سازد. همچنین برای روشنایی بیشتر در اتاق ها، پنجره ها قابل تنظیم هستند و حداکثر یک میلیون چرخه باز و بست را در کل دوره کارکرد تضمین می کنند.

درب فست در جهان

در آمریکای شمالی، انجمن تولید درب و سیستم های دسترسی (DASMA) درب های با کارایی بالا را با عنوان درب های صنعتی و سیستماتیک تعریف می‌کند. این نوع درب با عملکرد غلتکی، تاشو، کشویی یا چرخشی شناخته می‌شود که دارای چرخه باز و بست بالایی است. (حداقل 100 چرخه در روز)

در اروپا و انگلستان درب های پرسرعت درب هایی هستند که با سرعت باز بیش از 500 میلی متر در ثانیه کار می کنند. این درب با نام های دیگری چون درب سریع، درب پی وی سی سرعتی و درب فست شناخته می شود. درب ها ممکن است از مواد مختلفی از جمله بخش های عایق بندی شده از PVC ، آلومینیوم و فولاد نیز ساخته شوند.

7 مزیت شگفت انگیز درب های پرسرعت (فست)

در حجم انبوه تنوع دربهای امروزی درب فست یا سرعت بالا دارای مزایا و ویزگی های خاصی است که در اینجا به آنها می پردازیم. درب فست برای استفاده در نمایندگی های فروش اتومبیل، کارخانه های فرآوری مواد غذایی و دارویی و تولید نیمه هادی به اندازه کافی کارآمد و مفید می باشد. ساخت و عملکرد منحصر به فرد آنها به مشاغل امکان می دهد تا نیازهای خاص خود را برآورده سازند.

بیایید این مزایا را بررسی کنیم و ببینیم چه تاثیری بر کسب و کار شما دارند.

افزایش ضریب امنیت

درب فست یا همان درب پر سرعت دارای تابع امنیتی داخلی می‌باشد. زمان باز و بسته شدن سریع آنها، ریسک ورود افراد غیر مجاز و خطرات مربوط به کارکنان در محل کار شما را کاهش می دهد.

درب های ساختمانی سفت و محکم، ساخته شده با اسکلت های آلومینیومی ناهموار، برای کاربری بیرونی  (Outdoor)  استفاده می شوند. در حالیکه درب های فست در نمایندگی های فروش اتومبیل ، هتل ها و مراکز همایش و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

ایمن سازی کارمندان

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود مشاغل و اصناف از درب فست برای تفکیک محیط کاری خود استفاده کنند. کارگران در بعضی قسمتهای کارخانه با مواد خورنده یا مضر کار می کنند. در برخی مناطق دیگر، کارگران هنگام جوشکاری جرقه تولید می کنند.

در کارخانه قسمتهایی ممکن است وجود داشته باشد که، گرما یا سرمای شدیدی باید اعمال گردد. عملیات سریع، ایزوله سازی محیط و استفاده از مواد با دوام باعث ایمنی کارمندان و بازدید کنندگان می شود.

درب ها انعطاف پذیر هستند و پرده درب فاقد قطعات سخت است، آسیب و جراحت پس از برخورد با این درب ها کاهش می یابد. در درب های سخت و محکم، با وجود پانل های شفاف هنگام ورود و خروج به سبب دیدی که فراهم می شود خطر برخورد خودرو محدود می شود.

برخی از دربها از فناوری ارسال سیگنال بصری برای هشدار به کارمندان در صورت نزدیک شدن وسایل نقلیه در سمت دیگر درب برخوردار هستند. بدین ترتیب خطر برخورد موانع و اشیا با درب کاهش میابد.

کاهش اتلاف سرمایش و گرمایش

چهار ویژگی اصلی که بهره وری انرژی را ارتقا می‌بخشد عبارتند از :

 • آب بندی مناسب بدون درز و شکاف
 • باز و بسته شدن سریع درب ها
 • استحکام و مقاومت
 • مقاومت در برابر باد و نفوذ هوا

 

درب فست از هر چهار جهت بسیار خوب آب بندی می شود. چرخه های باز و بست سریع، امکان خروج هوای سرد و گرم را در محیط بسیار کاهش می دهد.

دوام و استحکام درب های فست از طراحی منحصر به فرد آنها نشات می‌گیرد که در برابر آسیب دیدگی بسیار مقاوم تر از درب های معمولی رایج هستند. مشکلات رایجی که در درب های معمولی وجود دارند باعث خروج گرما و سرما از آن می‌شوند. خرابی ها در درب های معمولی می‌تواند خمیدگی شفت و یا تاب پانل ها باشد.

برخی از دربهای فست وجود دارند که مقاومتشان با شاخص معین مایل در ساعت در برابر باد سنجیده می شود. این ویژگی برای جلوگیری از نفوذ بادهای سرد به قسمتهای گرمتر بسیار مفید و کارآمد است.

دربها همچنین می توانند مجهز به پرده های عایق باشند که تراکم و تجمع یخ را محدود می کنند.

این امر به ویژه در بخشهای نمایندگی و خدمات اتومبیل که مشتریان مستقیماً از بیرون به داخل گاراژ سرویس می روند بسیار مهم است. اتومبیل ها در تمام روز و در هوای نامساعد در گاراژ سرویس تردد می کنند.

جلوگیری از جریان هوا

درب سریع

در برخی از مشاغل، مانند آنهایی که به اتاق تمیز  (Clean Room) نیاز دارند، جریان هوا بسیار مهم است. گرد و غبار و ذرات معلق در هوا می تواند به تولید برخی محصولات حساس آسیب برساند. جریان هوا همچنین می تواند به برخی سیستم های گرمایشی و سرمایشی آسیب برسانند.

درب های پر سرعت جریان هوا را کنترل کرده و ریسک آلودگی را کاهش می دهند. توصیه می گردد از آنها به صورت جفت استفاده کنید تا در محیطهای حساس فرآیند فشار قفل هوا ایجاد شود.

استانداردهای بهداشتی دلیل دیگری برای کنترل جریان هوا در اصنافی مانند فرآوری مواد غذایی است. مشاغل  تولید مواد غذایی از دربهای فست برای جداسازی مناطق دفع زباله از خط مونتاژ استفاده می‌کنند.

بهره‌وری و بازده بیشتر

استفاده از دربهای با عملکرد بالا با چرخه باز و بست سریع باعث صرفه جویی در وقت و افزایش بهره وری می شود. محصولات، تجهیزات و افراد با خیالی آسوده در سراسر کارخانه شما تردد کرده و به کار خود ادامه می دهند. همچنین مشاغلی که جابجایی مواد و حمل و نقل در آنها در اولویت است، استفاده از درهای با عملکرد بالا به این مشاغل اجازه می دهد تا حداکثر بهره‌وری را داشته باشند.

دربهای فست در نمایندگی های فروش خودرو بسیار عالی عمل می کنند. وقتی درب گاراژ سرویس چندین برابر سریعتر از یک درب سنتی باز شود، قطعا مشتریان تحت تأثیر قرار می گیرند و احساس بهتری دارند. مشتریان هرچه سریعتر بتوانند خودرو خود را وارد نمایندگی کنند و پارک کنند، سریعتر نیز می‌توانند روزهای شلوغ خود را سپری کنند

نظافت و نگهداری آسان تر

در بخش فرآوری مواد غذایی، دربها باید تمیز و ضد عفونی شوند. درب فست با پرده های پی وی سی و روکش های جانبی از جنس استنلس استیل ساخته شده است. استفاده از این جنس باعث می‌گردد تا درب  در برابر استفاده از مواد تمیز کننده مقاوم باشد.

وقتی دربهای معمولی از مسیر ریل خارج می شوند، معمولاً تماس با نمایندگی تنها گزینه است. درب‌های با کارایی بالا دارای پرده ای هستند که به صورت خودکار روی کار قرار می‌گیرد و مانع از خرابی پس از برخورد می شوند. باز و بسته شدن درب، پرده را به قسمت کناری آن برمی‌گرداند.در صورت آسیب دیدن بخش های آلومینیومی درب ، تعویض آن کار ساده ای است. تعمیرات با رعایت اصول ایمنی ۱۵ دقیقه یا کمتر طول می‌کشد. در این حالت در حالی که منتظر یک تکنسین هستید درب می تواند کار کند. در شرایط آب و هوایی یا محیط های سرد، یخ زدایی از دربها و علائم بسیار وقت گیر است. اما اگر درب فست را به تجهیزات جانبی گرمایشی، پرده های عایق بندی شده و سیستم های یخ زدایی مجهز کنید، این مشکلات در هوای سرد چندان به چشم نمی‌آیند.

صرفه جویی در هزینه

یک درب فولادی استاندارد، در دهانه ای به ارتفاع 2 متر، در طول 11 ثانیه باز و بسته می شود. یک درب فست ایمن یا همان سرعت بالا، در همان ابعاد در 2 ثانیه باز و بسته خواهد شد. این افزایش سرعت کاهش هزینه ها  و صرفه جویی در وقت را به دنبال دارد. در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم

 • کاهش هزینه های نگهداری (HVAC Heating, ventilation and air-conditioning) در کنترل‌های بهتر محیطی
 • کاهش هزینه های گرما و تهویه هوا
 • کاهش هزینه های تعمیر ناشی از برخورد و تصادف

این مزایای بزرگ باعث می‌شوند درب فست بتواند انقلابی در عملکرد شما ایجاد کنند. به طور کلی دربهای مجهز به فناوری رانش و کشش فشار نیاز به تعمیر و نگهداری کمی دارند. این طراحی به طور هدفمند فرسایش و استهلاک قطعات متحرک درب را محدود می‌کند و موجب افزایش طول عمر قطعات و درب می‌گردد.

موارد کاربرد

درب فست معمولا در هر مکانی که تردد کالا صورت گیرد و یا در شرایطی که درب‌ها باید شرایط خاصی را ایجاد کنند، مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال در صنایع غذایی و آشامیدنی یا صنایع پزشکی، و یا مکانهایی که شرایط آب و هوایی خاصی دارند. و یا مکانهایی که در آن با باز و بسته شدن درب باعث کاهش خنک کنندگی می‌شود. یا مکانی که می بایست از جریان هوا جلوگیری شود، استفاده از این درب ها یک عملکرد انعطاف پذیر را فراهم میکنند. آنها همچنین می‌توانند در ابعاد بزرگتر برای صنایع معدن و هواپیما نیز طراحی و استفاده شوند. در زیر به چند مورد از کاربردهای درب اتوماتیک فست اشاره می‌کنیم:

صنعت ساخت نوشیدنی

درب فست صنعتی

با استفاده از درب‌ فست می توان به عملکرد های هوشمند قفل گذاری دست یافت. دو درب با توری های بسیار شفاف نمای واضحی را از بیرون نمایش می دهند. اختلاف فشار و دما را می توان به راحتی توسط قفل هوا در جایی که ناقل وارد قفل هوا می شود، کنترل کرد و قبل از بسته شدن یک درب نمی‌توان درب دیگر را باز کرد. این کارکرد همچنین در سیستم های امنیتی نیز استفاده می شود.

فرآیندهای غذایی، دارویی و بهداشتی

در محدودیت‌های شدید محیطی در محیط های دارویی و فرآیندهای غذایی، که رعایت بهداشت در سطح بالا ضروری است، درب ها نه تنها باید ساختاری از فولاد ضد زنگ یا مواد کامپوزیت برای جلوگیری از خوردگی داشته باشند، همچنین برای کاهش خطر آلودگی هوا در آن قسمت باید از کمترین میزان زمانی حضور در آن مکان اطمینان حاصل کنند. از این رو استفاده از درب فست می تواند بسیار کارآمد باشد.

صنعت ساخت اتومبیل

درب فست ورنا

صنعت خودرو سازی صنعتی است که درب سریع در آن شناخته شده است. حجم بالایی از خودروها در مدت زمان کوتاهی تولید می شوند. درب‌های پر سرعت برای فرآیندهای تدارکاتی بسیار حیاتی هستند. سرعت بالای درب ها و استهلاک کم، تولید بهینه را در این صنایع تضمین می‌کند. درب‌های مخصوص تاشو با سرعت بالا زیر موتور تنظیم و استفاده می شوند.

سودآوری

درب اتوماتیک سرعت بالا کارایی و راندمان بسیاری از شرکت ها را افزایش می‌دهد. سرعت بالای باز کردن، زمان انتظار پشت دربها را به حداقل می رساند. بنابراین روند لجستیکی را تسریع می‌بخشد، دما و اختلاف فشار را کنترل می‌کند ضمن صرفه جویی در مصرف انرژی، مناطق تمیز را از آلودگی هوا جدا سازی می‌کند و به صورت همزمان جریان ترافیک و تردد را بهینه سازی می کند.

فرآیند تبرید

در بعضی موارد نیاز است تا یخچال ها به آسانی بین مناطقی که دما و رطوبت مختلفی دارند جا به جا شوند. طبق آخرین فن آوری های موجود درب های فست به منظور حفظ ثبات دمای یخچال ها مورد استفاده قرار می گیرند. حفظ و عدم جا به جایی آسان هوا از یک منطقه حفاظت شده به فضای دیگر توسط فناوری های طراحی شده یک چالش بزرگ محسوب می شود. در این مورد انعطاف پذیری و عملکرد سرعت درب پر سرعت بسیار مهم است.

کارخانجات شیمیایی و دارویی

درب سریع

در مکان هایی که افراد با محصولات شیمیایی و قابل اشتعال کار می‌کنند، بهترین توصیه این است که از درب سریع که بسیار کارآمد، تضمین شده و قابل اعتماد می‌باشد استفاده کنید. اجزای پنوماتیک درب سریع رول آپ در ایمنی کامل سریع واکنش نشان می دهند.

فرودگاه و بنادر

درب سریع

ورودی‌هایی که نصب درب پر سرعت در آنها ضروری است مثل فرودگاه ها و بنادر دریایی. مکان هایی که در آنها لازم است یک عبور آسان، سریع و ایمن از داخل به خارج و بالعکس صورت گیرد.

فشار زیاد، ناشی از سرعت بالای کار که به سرعت 4 متر بر ثانیه نیز می رسد و تعداد باز و بسته شدن درب ها، باید در هنگام ساخت این درب ها در نظر گرفته شود. به همین ترتیب، اصول پایه ای چون اندازه و محل نصب نیز به الزامات روش ایمنی و کنترل اضافه می شوند.

تعریف یک سیستم درب فست رول منحصر به فرد درب پرسرعتی است که از درب غلتکی معمولی متمایز می‌گردد. هدف اصلی درب پر سرعت ایجاد امکان سریع باز و بست در تعداد دفعات زیاد است. سیستم هدایت کننده باید کارایی نرم و کم اصطکاکی را ارائه دهد. حرکت بدون درگیر بودن قطعات، ماندگاری ودوام قطعات متحرک درب و سلامت آن را تضمین می نماید. جدیدترین نسخه های درب پر سرعت با کیفیت بالا از یک سیستم هدایت مارپیچ استفاده می کنند. بنابراین تیغه درب را از کل سیستم موتور جدا نگه می دارد و حرکت بی دردسر غلتک ها را  فراهم می‌آورد و به سرعت زیاد به طور مضاعف کمک می کند.

ایمنی

چند مورد سانحه در اروپا به دلیل سرعت بیش از حد درب و مشکل سنسور تعبیه شده گزارش شد. سپس مقررات جدیدی با عنوان (EN 13241-1) را در مورد ایمنی درب ها وضع کردند. این مقررات شامل جلوگیری از له شدگی هنگام بسته شدن درب و سایر موارد ایمنی بود. مقرراتی که اگر درب پر سرعت قادر به اعمال این موارد نبود، بایستی سرعت بسته شدن درب به 0.5 متر بر ثانیه (1.64 فوت بر ثانیه) کاهش داده می‌شد. در ابتدا فقط تعداد کمی از تولیدکنندگان که درب هایشان مجهز به لبه محافظ و حساس بودند امکان بسته شدن با سرعت بالاتر را داشتند.

جمع بندی

در پایان امیدواریم مطالب مندرج در این مقاله در مورد مزایای درب سریع مورد پسند شما خوانندگان قرار گرفته باشد. درب فست یا درب سریع صنعتی مزایای بسیاری را فراهم می‌کند که هزینه این مزایا را در هنگام خرید می‌پردازید. تجارت و مشاغل قرن بیست و یکم به معنای واقعی کلمه توانایی ادامه کار بدون آنها را ندارد.

به عنوان نتیجه می‌توان گفت بهتربن مزیت درب پر سرعت، کار در شرایط سخت، استحکام بالا در عین حال استهلاک پایین است. پارچه های سریع و پنل های عایق بندی شده می توانند باعث بهبود کارایی، ایمنی و بهداشت در اصنافی شوند که درب‌ها مرتبا باز و بست می‌شوند. یعنی سایت های تولیدی، سردخانه ها و مشاغل دارویی و بهداشتی از نوع اتاق تمیز  Clean Room. مواردی که پیرامون مزایای درب سریع ذکر شد طیف وسیعی از کاربری این درب ها را در صنایع مختلف به خود اختصاص می دهد. امیدواریم با خواندن این مقاله به سوالاتی که در ذهن داشتید پاسخ داده باشیم. با تشکر از همراهی شما.

 


یک دیدگاه بنویسید.

 1. سلام ببخشید آیا تنظیم سرعت برای درب فست امکان پذیر است یا خیر؟ در ضمن مقاله جامعی بود تشکر از مطالب مفیدتون.

 2. سلام
  موارد کاربرد درب فست بسیار جذاب و جالب بود. خیلی از مشاغل و اصناف می‌تونن استفاده کنند. تشکر از مطالب خوبتون

 3. با سلام
  در صورت امکان مدل‌های موجود درب فست را در سایت بارگزاری کنید. قصد سفارش درب فست داریم با تشکر فراوان

 4. با سلام
  آیا درب فست یا همان درب سریع تنها به صورت رول آپ جمع می‌شود؟ یا حالتهایی دیگری هم برای این درب وجود دارد

  1. با سلام و درود بر شما
   بله به طور پیش فرض و استاندارد درب فست به صورت رول آپ عمل کرده ازین رو به آنها درب فسل رول آپ هم گفته میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
ورنادُر تولید کننده انواع درب سکشنال
سلام
در ساعات کاری پاسخگوی شما هستیم