درب اتوماتیک چیست؟ معرفی و انواع آن

درب اتوماتیک چیست؟ معرفی و انواع آن

با گذشت زمان و ارائه تجهیزات مدرن صنعتی و خانگی از سوی شرکت‌های تولیدی شاهد برترین مدلها در کالاهای مصرفی هستیم. درب اتوماتیک پارکینگ نیز با ارائه سبک های جدید و مدرن در این عرصه موفق بوده.

درب اتوماتیک چیست؟ تاریخچه

درب اتوماتیک، همچنین به عنوان درب اتو شناخته می‌شود، دربی است که به طور خودکار و معمولا با حس کردن فرد یا جسم نزدیک درب باز می‌شود.

در قرن اول میلادی، ریاضیدان Heron of Alexandria در روم اولین درب اتوماتیک شناخته شده را اختراع کرد. وی دو کاربرد مختلف درب اتوماتیک را توصیف کرد. در اولین کابرد از گرمای آتش روشن شده توسط کشیش معبد شهر استفاده شد. بدین ترتیب که پس از چند ساعت فشار هوا در ظرف برنجی جمع شده و باعث پمپاژ بخار در ظروف مجاور می شود. این ظروف مانند وزنه هایی عمل می‌کردند که از طریق یک سری طناب و قرقره درب‌های معبد را  تقریباً زمانی که مردم برای عبادت می رسیدند باز می‌کردند. هرون از یک کاربرد مشابه برای باز کردن دروازه های شهر استفاده کرد.

درب اتوماتیک

در سال 1931 ، مهندسان Horace H. Raymond و Sheldon S. Roby از سازندگان ابزار و سخت افزار کمپانی Stanley Works اولین مدل سنسور نوری را طراحی کردند که باعث باز شدن درب می‌شد. این اختراع به شدت به نفع پیشخدمت هایی که بشقاب های غذا و نوشیدنی حمل می کردند تمام شد. رستورانهایی مثل Pier Wilcox در West Haven  آن زمان کل هزینه نصب سیستم درب اتوماتیک بعلاوه اجرت 100 دلار شد.

درب اتوماتیک برای ساختمان نحوه کارکرد و اهمیت آنها

درب ساختمان

امروزه درب اتوماتیک آنقدر رایج می‌باشد که احتمالا نمی‌توانید جهانی را تصور کنید که در آن مجبور شوید درب فروشگاه مواد غذایی را به طور فیزیکی باز کنید. دربهای اتوماتیک که در طی چند دهه گذشته توسعه یافته‌اند، مانند درب اتوماتیک شیشه ای ما را قادر به ساختن دربهایی بدون دخالت دست می‌کنند.

اگر مالک ساختمان بزرگی هستید. یا مرکز تجاری را اداره می کنید احتمالاً همیشه به دنبال راه های جدید برای توسعه و بهبود این فضاها هستید. درب‌های اتوماتیک باعث افزایش ایمنی، راحتی بیشتر بازدید کنندگان و کارکنان ساختمان می شوند. همچنین درب‌های اتوماتیک، بدون درز و بدون لمس فیزیکی کار می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کار درب اتوماتیک و دلیل اهمیت آن، در ادامه با ما همراه باشید.

درب اتوماتیک چگونه کار می‌کند؟

درب اتوماتیک به سنسوری نیاز دارد که زمان باز شدن درب را تشخیص دهد. هنگامی که سنسور جسمی را تشخیص می دهد، سیگنالی به مکانیسم عملکرد درب می فرستد. پس از دریافت آن سیگنال، درب باز خواهد شد.

سه نوع متداول سنسور درب اتوماتیک

 • سنسورهای فشار
 • سنسور تشخیص حرکت و حسگرهای نوری
 • سیستم کنترل دسترسی یا سیستم مخابره ویدیویی داخل ساختمان
 •  حسگرهای فشار 

سنسورهای فشار که در دهه 1960 معرفی شدند، از تغییرات وزن یا فشار برای تشخیص زمان باز شدن درب استفاده می کنند. سنسورهای فشار معمولاً به صورت پد روی زمین نصب می شوند. وقتی شخصی به درب نزدیک می‌شود و روی آن قدم می‌گذارد، درب باز می‌شود زیرا سنسور تغییر فشار (وزن فرد) را تشخیص داده است.

 • سنسور تشخیص حرکت و حسگرهای نوری

امروزه، بیشتر دربهای اتوماتیک با سنسورهای تشخیص حرکت کار می کنند. اکثر ردیاب های حرکتی از پالس های مایکروویو یا حسگرهای مادون قرمز غیرفعال (PIR) برای تشخیص حرکت استفاده می‌کنند.

دتکتورهای حرکت، پالس‌هایی از موج کوتاه را به بیرون می‌فرستند که بازتاب اجسام در حال حرکت را اندازه می‌گیرند. در مقابل، سنسورهای مادون قرمز غیرفعال تغییرات دما را اندازه‌گیری می‌کنند تا گرمای بدن را هنگام ورود تشخیص دهند. سنسورهای دارای فناوری موج کوتاه معمولا گرانتر از سنسورهای مادون قرمز هستند زیرا می‌توانند مساحت بیشتری را پوشش دهند. با این حال، آنها همچنان در معرض خطر تداخل الکتریکی هستند.

سیستم کنترل دسترسی یا سیستم مخابره ویدیویی داخل ساختمان

درهای اتوماتیک همچنین می‌توانند از طریق سیستم کنترل دسترسی، یا سیستم مخابره ویدیویی داخل ساختمان، زمان کار را تشخیص دهند. در این سیستم درب به جای احساس حرکت یا فشار، برای باز شدن به سیگنالی از سیستم کنترل دسترسی متکی است. این سیگنال می تواند از طریق یک کارت، یک fob، یک گوشی هوشمند یا هر دستگاه دیگری که با سیستم کنترل دسترسی برنامه ریزی شده است ارسال شود.

انواع درب اتوماتیک

درب کشویی

درب اتوماتیک خانه

این درب ها برای تردد دو طرفه ایده آل هستند. درب کشویی اتوماتیک ممکن است به صورت آویزان نصب شود یا با ریل و غلتک نصب شوند.

درب تاشو

درب تاشو

ایده آل برای ورودی های کوچک و جاهایی که فضا یک دغدغه است. درب‌های اتوماتیک تاشو روی خودشان جمع می‌شوند تا یک راه عبور ایجاد کنند.

اگر می خواهید از گاراژ خود منظره ای بدون مانع داشته باشید، یک درب تاشو که روی هم جمع می‌شود این نیاز را بدون نقص برطرف می‌کند. برخلاف درب های فرانسوی یا کشویی استاندارد، درب های گاراژ تاشو (دوتکه) به گونه ای طراحی شده‌اند که به زیبایی از مسیر خارج می‌شوند و نمای گسترده‌تری از محیط را فراهم می‌کنند.

درب چرخشی

درب چرخشی

درب های گردان اتوماتیک ایده آل برای فروشگاه ها و مناطق پرتردد هستند. همچنین امکان ورود و خروج همزمان را نیز میسر می‌سازند.

در انتخاب درب اتوماتیک این نکته کلیدی را به خاطر بسپارید که درب مناسب ساختمان شما به نوع و میزان  تردد عابر پیاده در ملک شما و فضای موجود بستگی دارد.

مزایای درب اتوماتیک برای ساختمان

اکنون ما درک کرده ایم درب اتوماتیک چگونه کار میکند. اما حالا نیاز است بدانیم که چرا درب ها بسیار پر اهمیتند. و چرا آنها ارزش سرمایه گذاری را دارند؟

در این بخش به برخی از مزایای نصب درب اتوماتیک می‌پردازیم

ذخیره انرژی

درب اتوماتیک چوبی

درب های اتوماتیک می‌توانند به حفظ هوای مطبوع کمک کنند و مانع هدر رفت آن شوند. بنابراین هزینه‌‌های مربوط به گرمایش و سرمایش ساختمان شما را کاهش می‌دهند.      مشابه درب‌های گردان، درب های اتوماتیک نیز به صرفه جویی در انرژی کمک می کنند. آنها مدت زمان باز بودن درب‌ها را محدود می‌کنند، که به ساختمان کمک می کند تا درجه حرارت و یا برودت خود را حفظ کند. این امر تا حدی به کاهش جریان گرد و غبار و آلودگی از خارج نیز کمک می کند. مطمئنا کارایی درب اتوماتیک را زمانی میفهمید که به سمت اتومبیل خود می‌روید.

تردد بدون لمس فیزیکی

با وجود یک درب اتوماتیک، هیچ کس مجبور نیست سطوح مشترک مانند دستگیره درب را لمس کند. این مسئله به جلوگیری از شیوع ویروس ها و باکتری‌ها کمک می‌کند.

این ویژگی را امروزه در اکثر ساختمان های تجاری با نصب درب اتوماتیک شیشه ای شاهد هستیم.

راحتی

مردم همیشه از راحتی ورود به داخل ساختمان بدون دخالت دست استقبال می‌کنند. به خصوص هنگام حمل کیسه های مواد غذایی، مشاجره با بچه های خود یا آوردن یک مبلمان جدید سنگین به خانه. همچنین در مورد درب اتوماتیک پارکینگ نیز چنین است.

درب‌های اتوماتیک مزایای زیادی دارند، به همین دلیل می‌توانید آنها را در مکانهای مختلف پیدا کنید. از سوپرمارکت ها گرفته تا فرودگاه ها و دیگر ساختمان های بزرگ صنعتی و تجاری، درهای اتوماتیک ورود و خروج افراد را از ساختمان راحت‌تر می‌کنند. به ویژه برای افرادی که دارای معلولیت هستند بسیار کارآمد عمل می‌کنند.

اما اینها تنها مزایای ابتدایی استفاده از درب اتوماتیک بودند. پیشرفت در سیستم‌های درب اتوماتیک و اتخاذ سریع آنها منجر به راه حل های منحصر به فرد برای موانع و مشکلات قریب الوقوع صنعتی، به ویژه موارد مربوط به پذیرش مهمان و بخش های مراقبت‌های بهداشتی و درمانی شده است.

اکنون که با مزایای درب اتوماتیک آشنا شدیم در ادامه با برخی از انواع درب اتوماتیک پارکینگ نیز آشنا شوید.

آناتومی درب گاراژ زیرسقفی

درب اتوماتیک

 1. فنرهای پیچشی: وزن درب را متعادل می کند تا بتوان آن را به راحتی بلند کرد.
 2. شیار : درب را به سمت سقف و عقب هدایت می‌کند.
 3. غلطک درب اتوماتیک :داخل ریل حرکت می کند. نوع فولادی پر سر و صدا می‌باشد. جنس پلاستیکی بی صدا تر است.
 4. لولا : پانل های افقی را بهم متصل می‌کند
 5. پانل (Section)
 6. خط قفل : برای جلوگیری از باز شدن درب در مسیر موانع.
 7. لاستیک انتهایی : لبه‌های درب را در برابر نفوذ هوا و گرد و خاک آب بندی می‌کند.

درب سکشنال

درب طرح کلاسیک

 

محبوب‌ترین و رایج‌ترین نوع درب اتوماتیک پارکینگ می‌باشد، این درب را با نام های دیگری مثل درب اتوماتیک پارکینگ ریلی و یا درب اتوماتیک سقفی نیز می‌شناسند.

این درب ها دارای پانل‌های افقی لولاشده هستند. که مستقیماً به سمت بالا هدایت می‌شوند و در امتداد سقف گاراژ قرار می‌گیرند. این درب‌ها اغلب توسط یک موتور و با کمک سیستم تعادل فنر باز و بست می‌شوند. یک موتور با قدرتی معادل سه چهارم اسب بخار می‌تواند دربی را به وزن 1000 پوند و دامنه 20 فوت بلند کند. این درب همچنین توسط لاستیک انتهایی قابلیت عایق سازی درب در مقابل گردوخاک و تبادل هوا را دارد.

درب بیرون بازشو

درب

طراحی این درب به این صورت است که دو در از دو طرف دهانه و از قسمت لولا آویزان است. برای مقاومت در برابر افتادگی، هر درب باید به خوبی ساخته شود و درب باید حداقل 1 فوت از عرضش بیشتر باشد. کارکرد این نوع درب‌ها در آب و هوای معتدل بهتر است زیرا انباشت برف مقابل دهانه درب از باز شدن آن جلوگیری می‌کند. می توان به صورت دستی یا با کنترل از راه دور این درب را کنترل نمود. در عایق هوا نیز عملکرد خوبی دارند.

درب اتوماتیک کشویی پارکینگ

درب پارکینگ کشویی

این درب اتوماتیک پارکینگ مانند درب‌های انبار است. درب ها از غلطکهایی آویزان هستند که در امتداد یک شیار در بالای دهانه قرار می گیرند. درهایی که به این طریق نصب شده‌اند می توانند بسیار عظیم باشند. این سبک از درب‌ها در انواع آب و هوا عملکرد بالایی از خود نشان داده‌اند. ممکن است به صورت دستی یا ریموت کنترل هدایت شوند. طول ریل ها در این درب تقریبا دو برابر عرض است. این درب سطح عایق سازی بسیار پایینی دارد و گرد و خاک و تبادل هوا از قسمت های مختلف درب نفوذ‌پذیر است.

درب کرکره ای پارکینگ

درب اتوماتیک کرکره ای

مکانیسم درب اتوماتیک کرکره ای باعث جمع شدن درب به صورت رول در قسمت فوقانی آن می شود، جایی که پانل های آن نورد می شوند و نهایتا درب در بالای دهانه ورودی توسط یک تیر افقی ثابت می‌شود. به لطف طراحی این درب‌ها، فضای شما بهینه خواهد شد.

درب اتوماتیک کرکره ای پارکینگ گزینه ای ایده آل برای مشاغلی است که به دنبال درب قابل اطمینان، سنگین و کم استهلاک برای کسب و کار خود هستند. این نوع درب کرکره دارای تیغه‌های فلزی است که در زمان بسته شدن در حالت افقی در قسمت بالای درب به صورت رولی و گرد جمع می‌شوند.

برخلاف درب سکشنال،درب اتوماتیک کرکره ای فاقد ریل، غلطک، لولا و سیم‌بکسل است. در نتیجه، به تعمیر و نگهداری کمی نیاز دارد. همچنین از آنجا که به سقف متصل نمی شود، فضای کمتری را اشغال می‌کند.

جالب است بدانید که هر کدام از انواع درب اتوماتیک پارکینگ که در بالا ذکر شد مدل‌‌های متنوعی را در سبک خود ارائه می‌دهند. بنابراین در انتخاب درب مورد نیاز خود با تنوع بالایی رو به رو هستید. هر مدل بسته به نوع طراحی و سبک، قطعات و سخت افزار خاص خود را شامل می‌شود.

مهم نیست که دهانه درب شما چه اندازه یا چه شکلی باشد، هر طور که باشد در نهایت دربی مناسب با بودجه و سلیقه شما وجود خواهد داشت.

کلام پایانی

درب های اتوماتیک این روزها کاملا راحت و ایمن هستند. با این وجود طراحان همواره برای کشف و ارائه طرح های بهتر و دقیق‌تر تلاش می‌کنند. درب اتوماتیک یک راه حل اساسی برای تردد بدون لمس فیزیکی اجزای درب است. این ویژگی شاید تا زمان پیش از پاندمی چندان به چشم نمی‌آمد اما در دوران پس از Covid بسیار مفید و بارز خواهد بود. شرکت های فناوری با کمک شرکت‌های سخت‌افزاری در تلاشند نوعی از درب را طراحی کنند که با ضربه انگشت باز و بسته شود یا به سادگی با فرمان صوتی عمل کند. این آینده ای است که من همیشه می‌خواستم در آن زندگی کنم و ممکن است به زودی به واقعیت تبدیل شود!

جهت انتخاب درب مناسب و منطبق با کاربری خود و همچنین کسب مشاوره از متخصصین مجموعه ورنادر می‌توانید با ما در تماس باشید.

 

یک دیدگاه بنویسید.

 1. سلام.
  با تشکر از مطالب خوبتون. لطفا اگه امکان داشت انواع مدل های دیگر درب اتوماتیک هم به صورت عکس در سایت قرار بدید

 2. سلام
  با خوندن این مطلب دیدم کلا در مورد درب اتوماتیک تغییر کرد. بخش تاریخچه بسیار جذاب بود. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 17 =

شروع گفتگو
ورنادُر تولید کننده انواع درب سکشنال
سلام
در ساعات کاری پاسخگوی شما هستیم