تعمیر و نگهداری درب زیر سقفی ( 10 نکته مهم)

تعمیر و نگهداری درب زیر سقفی ( 10 نکته مهم)

در استفاده از هر نوع ابزار یا وسیله و حتی ماشین‌آلات مختلف همواره جنبه تعمیرات و نگهداری آن وسیله مطرح بوده است. درب گاراژ یا درب سکشنال هم از این قاعده مثتثنی نبوده است. 10 نکته مهم در تعمیر و نگهداری درب زیر سقفی را برای شما گردآوری کرده‌ایم.

درب گاراژ شما بزرگترین قسمت متحرک در کل خانه شما است. چندین بار در طول روز در هر ساعت و در تمام فصول استفاده می‌شود. برای اینکه در دهه های آینده بتوانید از درب گاراژ خود بدون مشکل استفاده کنید، بسیار مهم است که برای مراقبت و نگهداری منظم برنامه داشته باشید. در اینجا 10 کاری که تمامی مالکین می‌توانند انجام دهند ارائه شده است.

1. خوب نگاه کنید و بشنوید

مهمترین اقدام پیشگیرانه‌ای که می‌توانید در خصوص تعمیر و نگهداری درب زیر سقفی انجام دهید این است که در هر بار استفاده از درب گاراژ خود عمل باز و بست درب را زیر نظر بگیرید. در هر بار بررسی ببینید آیا آرام حرکت می‌کند یا در بخش‌هایی از حرکت تند و تیز است؟ آیا بی‌صدا کار می‌کند یا صدای گوشخراشی ایجاد می کند. بررسی کنید که هر دو طرف سیستم (فنر ، قرقره و کابل) متقارن و هماهنگ باشند.

2. قطعات و اجزا را آچار کشی کنید.

تعمیر و نگهداری درب سکشنال

به طور متوسط درب گاراژ بیش از هزار بار در سال بالا و پایین می رود. این تعداد سیکل باز و بست در طول زمان حرکت و ارتعاش زیادی ایجاد می‌کند که می تواند قطعات را شل کند. تمام براکت ها و پیچ های غلتکی را با آچار بررسی و سفت کنید.

3. بالانس بودن درب گاراژ را بررسی کنید.

اگر درب گاراژ شما به درستی تراز نشده باشد، موتور درب گاراژ باید سخت تر کار کند و با این نوع کارکرد موتور درب گاراژ مدت زیادی دوام نخواهد آورد.

در ابتدا با کشیدن دسته خلاص کن (معمولاً طناب قرمز)، اتصال موتور به درب قطع می‌شود. درب را به صورت دستی تقریبا تا نیمه به بالا حرکت دهید. اگر درب در جای خود ثابت نماند، سیستم فنرها به طور نامناسب تنظیم شده و درب بالانس نیست. تنظیم فنر درب گاراژ بهتر است به متخصصان واگذار شود. در ادامه با دیگر اقدامات مهم در تعمیر و نگهداری درب زیر سقفی همراه ما باشید.

4. غلتک‌ها را بررسی و تعویض کنید.

تعمیر و نگهداری درب سکشنال

غلطک‌های درب سکشنال، چه از جنس فولاد باشند و چه پلاستیکی، باید دو بار در سال بررسی و هر هفت سال به طور کامل تعویض شوند. در صورتی که در روز چندین بار از درب گاراژ خود استفاده می کنید دوره زمانی سرویس می‌تواند کوتاهتر هم باشد.

غلطک‌های فرسوده، خرد شده یا ترک خورده باید در اسرع وقت تعویض شوند. این کار را با باز کردن و نصب مجدد براکت‌های غلتکی که مستقیما به سیستم سیم‌بکسل متصل نشده اند صورت می‌پذیرد.

5. لاستیک‌های آب بندی را تعویض کنید.

نگهداری درب سکشنال

اگر نوار لاستیکی آب بندی هوا در پایین درب شما شکننده یا ترک خورده است، فورا آن را تعویض کنید تا وسایل خانه شما محفوظ باشند. لاستیک آب‌بند در فروشگاه‌های قطعات و بهسازی خانه فروخته می‌شود. فقط کافی است اندازه را برش داده و با زاویه وسیع فلنج داخل در داخل شیارها قرار دهید. تعویض قطعات فرسوده باعث بالارفتن کیفیت تعمیر و نگهداری درب زیر سقفی می‌گردد.

6. قطعات متحرک را روغن کاری کنید.

تعمیر و نگهداری درب سکشنال

چرب نگه داشتن قطعات درب گاراژ، سالها کارکرد یکپارچه را برای سیستم شما به ارمغان می‌آورد. روغنکاری قطعات درب فقط 10 دقیقه در سال طول می کشد. جهت روانسازی اجزای متحرک می‌توانید از گریس لیتیوم سفید روی زنجیر یا پیچ بازکن و یا از اسپری روان کننده ویژه درب سکشنال، که توسط شرکت خدمات دهنده درب گاراژ ارائه می‌شود، برای روان‌کاری ریل‌ها استفاده کنید.

7. سیم‌بکسلها را بررسی کنید.

تعمیر درب سکشنال

هرگز نباید با کابل های فشار قوی که درب شما را بلند می کنند کار کنید. زیرا نیروی کافی برای ضرب و شتم و کشتن دارند. اما می‌توانید وضعیت آنها را بررسی کنید. با بررسی این بخش مشخص می‌شود چه زمانی باید با یک متخصص حرفه ای تماس بگیرید. رشته‌های شکسته و آسیب را در نزدیکی براکت غلتکی پایین بررسی کنید.

8. ویژگی های ایمنی معکوس را آزمایش کنید.

نگهداری درب سکشنال

یکی از آیتم‌های بررسی در تعمیر و نگهداری درب زیر سقفی ویژگی‌های مربوط به ایمنی معکوس و سیستم آنتی‌کرش است. دو مکانیسم در سیستم ایمنی درب سکشنال وجود دارد: مکانیکی و فوتوسل. به منظور آزمایش ویژگی مکانیکی، یک تکه چوب یا یک آجر را در مسیر باز و بست درب روی زمین قرار دهید. هنگامی که درب پایین می‌آید هنگام لمس آن شی، باید در جهت معکوس حرکت کرده و دوباره به عقب برگردد. برای آزمایش دوم، سیستم فوتوالکتریک با پرتوهایی که در عرض درب ساطع می‌کند، درب در حالت بسته شدن و فقط  هنگامی‌ که پای خود را در مسیر درب قرار دهید درب شما باید در جهت معکوس حرکت کند.

اگر موتور درب سکشنال شما بیش از 20 سال سن دارد، ممکن است فاقد این ویژگی‌های ایمنی اولیه باشد. بنابراین می‌توان گفت زمان خرید یک موتور درب گاراژ جدید فرا رسیده است.

9. تنظیف ریل‌ها

تنظیف

اطمینان حاصل کنید که ریل‌‌های دو طرف درب عاری از هرگونه آلودگی یا مانع است. انجام هرگونه تنظیمات عمده در ریل‌ها باید توسط یک تکنسین حرفه ای درب گاراژ انجام شود.

10. درب گاراژ خود را مرتب کنید

فراموش نکنید که خود درب را نیز بررسی کنید. درب‌های چوبی باید از نظر آسیب و تاب‌خوردگی و همچنین رنگ خرد شده بررسی شوند. درب‌های فولادی ممکن است دارای نقاط زنگ زده باشند که نیاز به سنباده زنی، رنگ آمیزی داشته باشند. همزمان با ماشین خود درب گاراژ خود را با یک پاک کننده چند منظوره ملایم بشویید.

به یاد داشته باشید، درب گاراژ شما تقریبا یک سوم نمای بیرونی خانه شما را تشکیل می‌دهد. بنابراین همیشه آن را تمیز و سالم نگه دارید. اگر وقت ندارید انواع تست درب را انجام دهید، با یک شرکت متخصص درب گاراژ تماس بگیرید. این شرکت قرار است همه چیز را کاملا درست کند و درب را تنظیم کند!

جمع‌بندی

با توجه به آنچه گفته شد بخشی بزرگی از فرآیند تعمیر و نگهداری درب زیر سقفی می‌تواند به عهده مصرف‌ کننده باشد. با این وجود بخش‌هایی در درب سکشنال وجود دارند که تعمیر و نگهداری آن توسط کاربران بسیار خطرناک بوده و انجام آن توسط کاربر منجر به آسیب فردی خواهد شد.

در این صورت می‌توانید بخشی از تعمیر و نگهداری درب زیر سقفی که ریسک بالاتری در انجام آن وجود دارد را به یک شرکت تخصصی درب سکشنال واگذار کنید.

شرکت ورنادر با سابقه طولانی و به کارگیری متخصصین فنی این افتخار را دارد که خدمات گسترده‌ای به خریداران و کاربران درب سکشنال ارائه دهد.

 

یک دیدگاه بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + دو =

شروع گفتگو
ورنادُر تولید کننده انواع درب سکشنال
سلام
در ساعات کاری پاسخگوی شما هستیم