دلایل بسته نشدن درب گاراژ

دلایل بسته نشدن درب گاراژ

پس از نصب و راه اندازی درب بنا به دلایل خاصی ممکن است درب گاراژ به درستی عمل نکند. در ادامه دلایل بسته نشدن درب گاراژ را با هم مرور می‌کنیم

1.فتوسل درب از کار افتاده است.

فتوسل درب سکشنال

اکثر دربهای گاراژ از 15 الی20 سال گذشته دارای یک سنسور چشمی هستند که تشخیص می دهد یک فرد یا شی در مسیر باز و بست درب قرار دارد و از پایین آمدن درب جلوگیری می‌کند. این فتوسل در بیشتر درب‌ها حدود 4-6 اینچ معادل 50 سانت از سطح زمین فاصله دارد و چشم آن به اندازه یک نخود است. فتوسل یک پرتو لیزر را در عرض درب ساطع می‌کند که در صورت قطع شدن توسط اجسام یا افراد، سیگنال مورد استفاده برای پایین آمدن و بالا بردن درب قطع می‌شود و درب متوقف می شود.

بررسی کنید که سیم متصل به فتوسل قطع شده یا آسیب دیده است. گاهی اوقات، طوفان، باران یا عوامل اینچنینی می‌تواند به سنسور آسیب برساند.

آلودگی و گرد و غبار نیز می‌تواند مسیر چشمی را مسدود کرده و اشعه لیزر ساطع نگردد، بنابراین با یک تمیزکاری کامل با پارچه گاهی اوقات این مسئله حل می‌شود.

2.منبع تغذیه اپراتور شما قطع شده است.

گاهی اوقات، افراد منبع تغذیه خود را از برق می‌کشند و سپس متعجب می‌شوند که چرا درب بازکن گاراژ آنها کار نمی‌کند. مسخره به نظر می رسد، می دانیم، اما زیاد اتفاق می‌افتد. اطمینان حاصل کنید که موتور درب گاراژ شما به یک پریز برق متصل است. بعضی اوقات برق داخل پریزها قطع می‌شود، بنابراین با اتصال یک دستگاه برقی دیگر، می توانید بررسی کنید که آیا پریز کار می‌کند یا نه. همچنین قطع کننده مدار ، فیوز یا GFCI خود را بررسی کنید.

3.فنر پیچشی درب گاراژ شکسته است.

بسته نشدن درب گاراژ

صدای شکستن فنر پیچشی درب گاراژ بسیار زیاد است. این صدا می تواند شبیه صدای یک ترقه یا گلوله باشد. فنرها برای تعداد مشخصی از چرخه باز و بست رتبه بندی می شوند و اولین قطعاتی هستند که در مجموعه درب گاراژ شما شکسته می‌شوند. شکستگی فنرها نیز از دلایل بسته نشدن درب گاراژ می‌باشد. همچنین بیشترین تعداد گزارش و تماس مشتریان برای شرکت های تعمیر درب گاراژ را در بر می‌گیرد. اگر فنر شکسته دارید، هرگز سعی نکنید درب را باز کنید. زیرا اینکار بسیار خطرناک است. این بخش از تعمیر را باید به یک متخصص یا کسی که از ابزار و مهارت مناسب برخوردار است سپرد.

4.سیم‌بکسل درب قطع شده یا از جا خارج شده است.

بسته نشدن درب گاراژ

درست همانند زنجیر دوچرخه، سیم بکسل‌های درب شما نیز ممکن است از مسیر خارج شوند. غالبا، هنگام شکستن فنر پیچشی، سیم‌ بکسل درب گاراژ نیز قفل می‌شود. گاهی اوقات، سیم بکسل باعث آسیب رسیدن به وسیله نقلیه یا حتی دیوار می‌شود. اگر سهوا شخصی مانع سیم بکسل شود، ممکن است آسیب جدی ببیند. اگر سیم بکسل های شما خراب یا فرسوده هستند، باید با متخصصین ورنا تماس بگیرید تا مشکل حل شود.

5.حساسیت درب گاراژ تنظیم نیست.

این مورد می‌تواند برای درب گاراژ تازه نصب شده یا درب قدیمی رخ دهد. اگر حساسیت خیلی کم یا زیاد تنظیم شود، درب باز نمی‌شود. برای تنظیم مجدد حساسیت، دستورالعمل های سازنده را بخوانید. می‌توانید تنظیمات مربوطه را در جای صحیح تنظیم کنید تا مشکل حل شود.

6.ریموت کنترل شما از کار افتاده است

ریموت درب سکشنال

وقتی درب گاراژ شما با ریموت باز نمی شود، دلایل آن چند مورد می‌تواند باشد:

  • ممکن است خارج از محدوده باشید.
  • آنتن روی موتور ممکن است آسیب دیده باشد یا سیگنال به آن نرسد. مطمئن شوید که آنتن در جای خود قرار گرفته باشد.
  • اگر درب با سوئیچ دیواری باز می‌شود، یک تغییر ساده باتری در ریموت مشکل را حل خواهد کرد.
  • اگر هیچ یک از این موارد جواب نداد، ریموت را دوباره برنامه ریزی کنید.

7.Encoder نیاز به تنظیم دارد.

یکی دیگر از دلایل بسته نشدن درب گاراژ تنظیم نبودن حالت‌های مختلف موتور است. اگر درب بسته شد اما بلافاصله مجددا باز شد، باید تنظیمات Encoder (باز و بست دلخواه) را بررسی کنید، این امر به مکانیسم کمک می‌کند تا تعیین کند که محل دقیق بسته شدن درب کجاست. اگر تنظیمات مربوطه خاموش باشد، درب قبل از اینکه بسته شود به زمین برخورد می‌کند. در این حالت درب فرض را بر این می‌گیرد که به مانعی برخورد کرده است و برای جلوگیری از آسیب دیدگی به طور خودکار در جهت مخالف حرکت می‌کند. برای تنظیم Encoder، دفترچه راهنما یا دکمه های موتور را بررسی کنید. برای درست انجام دادن تنظیمات ممکن است آزمون و خطا انجام شود.

  • نردبان تهیه کنید و دکمه تنظیم حد مجاز را پیدا کنید. برخی از مدل ها دارای برچسب بالا و پایین هستند. برای راهنمایی بیشتر به دفترچه راهنما مراجعه کنید.
  • اگر درب شما بسته نمی شود، آن را در جهت پایین تنظیم کنید. اگر بالا نمی رود، آن را به سمت بالا تنظیم کنید. یک دور چرخش کامل پیچ تنظیم در اکثر مدل ها برابر با حدود دو اینچ حرکت درب است.
  • انجام حداقل تنظیمات کاری هوشمندانه است. بنابراین در این کار زیاده روی نکنید و درب را مکررا باز یا بسته نکنید. به آزمون و خطا ادامه دهید تا ببینید آیا موثر است.

8.درب خارج از ریل قرار گرفته است.

مسلماً اگر درب از ریل خارج شود، به درستی حرکت نخواهد کرد.

  • اطمینان حاصل کنید که درب در امتداد شیار فلزی خود به راحتی و به صورت روان حرکت می‌کند.
  • ریل و شیار درب را از نظر خم شدن، برجستگی، شکاف یا موانع بررسی کنید.
  • در حین حرکت درب به صدای آن گوش دهید و عملیات باز و بست درب را با دقت تماشا کنید. اگر صدای جیر جیر یا اصطکاک می شنوید یا اینکه درب در طول مسیر کند می‌شود یا گیر می کند، در این صورت واضح است که مسیر ریل نامناسب است و حرکت درب را با مشکل مواجه می‌کند.

برای رفع این مشکل، پیچهایی را که ریل را به قاب یا براکت نگه داشته‌اند را باز کنید. به آرامی روی ریل ضربه بزنید تا در موقعیت مناسب قرار بگیرید. سپس پیچ ها را دوباره محکم کنید. یک چکش لاستیکی یا چوبی ممکن است بسیار کمک کننده باشد.

9.یک مانع مخفی در مسیر درب وجود دارد.

برای جلوگیری از آسیب دیدگی، درب گاراژ در صورت برخورد با موانع به طور خودکار در جهت معکوس حرکت می‌کند. زمانی که درب در نیمه راه بسته می‌شود و بدون دلیل مشخصی معکوس می‌شود، این بیانگر این است که چیزی مانع بسته شدن درب می‌شود، چیزی که نمی‌توانید ببینید. ریل‌هارا را برای وجود مواردی مانند خاک، سنگ، یا سایر موارد بررسی کنید. همچنین می‌توانید برای از بین بردن هر آنچه ممکن است مانع حرکت درب شود، به شیار ریل‌ها اسپری مخصوص بزنید.

10.موتور قفل شده است

این مورد در طبقه بندی خطای کاربر قرار می گیرد. اگر موتور روشن است، اما درب تکان نمی‌خورد وقت آن است که موتور را چک کنید چون ممکن است قفل شده باشد. بررسی کنید که آیا قطعات فلزی برای دسترسی میله به پایین حرکت کرده اند یا خیر. در صورت وجود، دکمه یا دستگیره قفل را بیابید و از آن برای جدا کردن قفل استفاده کنید.

جمع بندی

در پایان امیدواریم هنگام بسته نشدن درب گاراژ مطالب ذکر شده به کاربران کمک کرده باشد. در صورت عدم رفع مشکل و بهره‌مندی از مشاوره تخصصی در مورد درب سکشنال کارشناسان فنی و فروش ورنا در خدمت شما دوستان و همکاران عزیز هستند.

یک دیدگاه بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شروع گفتگو
ورنادُر تولید کننده انواع درب سکشنال
سلام
در ساعات کاری پاسخگوی شما هستیم