تاریخچه درب‌ های اتوماتیک

تاریخچه درب‌ های اتوماتیک

تاریخچه درب‌ های اتوماتیک 

در مورد تاریخچه درب های اتوماتیک جالب است بدانید در ابتدا درب‌ های اتوماتیک در قالب‌ های صنعتی مورد استفاده قرار می‌ گرفت و به صورت الکترومکانیک و پنوماتیک بوده است که در سیستم الکترومکانیک به وسیله موتور های صنعتی – گیربکس و زنجیر و در سیستم های پنوماتیک به وسیله پمپ باد و جک های بادی, درب ها به صورت اتوماتیک و منظم باز و بسته می شدند. تاریخچه ورود درب اتوماتیک در ایران بدین صورت است که تا سال ۱۳۸۷ به شکل گسترده‌ای رواج داشته و تدریجاً از دور رقابت خارج شدند.

اما با ورود تجهیزات با ساختار های «الکترومکانیک و الکترونیک » به ایران و همچنین رقابتِ شدید در بازار، قیمتِ انواع درب‌های اتوماتیک کاهش یافت. رفته‌رفته اکثر مردم به دلیل امنیت، راحتی و زیبایی و مدرن بودن از این نوع درب‌ها استفاده کردند. برخلاف آن‌چه در رابطه با امنیتِ پایین در استفاده از درب‌های اتوماتیک گفته می‌شود، درب‌های سکشنال اگر به صورت استاندارد و با رعایتِ اصول ایمنی نصب و راه‌اندازی شوند، از امنیتِ بسیار بالایی برخوردار خواهند بود

تاریخچه درب های اتوماتیک

 

تاریخچه درب های اتوماتیک در جهان

 

پیدایش ایده درب‌های اتوماتیک را مربوط به حدود ۲۰۰۰ سال پیش در یونان می‌دانستند که دانشمند یونانی به نام هرون که ایده و اختراعات بسیاری از جمله استفاده از نیروی بخار – عروسک رقاص – تجهیزاتی برای بلند کردن اشیا سنگین داشته است مخترع آن بوده است که یکی از اختراعات هرون در سال ۱۶۶۸ میلادی پیش‌درآمدی بود بر اختراع توماس والت. والت در سال ۱۷۶۵ موتور بخارِ پیستونی را طراحی کرد.

تاریخچه درب اتوماتیک

هرون دریافته بود که با استفاده از گرمای آتشِ معبد و فشار حاصل از تبخیر آب در ظرف‌های برنجی، و پمپاژِ آب به ظرفی دیگر می‌توان وزنه‌ای را که به وسیله طناب و قرقره به دربِ معبد متصل است، فعال کرد. با استفاده از این مکانیزم، درب معبد بدون استفاده از نیروی دست باز و بسته می‌شد. این چنین استفاده از درب‌های اتوماتیک را برای تمام درب‌های اصلیِ شهر مطرح کرده بود.

تاریخچه درب اتوماتیک

در ادامه تاریخچه درب های اتوماتیک در سال 1931 اولین دستگاه نوری برای درهای اتوماتیک توسط مهندسان آمریکایی به نام های Horace H Raymond و Sheldon S Roby اختراع شد. به دنبال این موضوع، دو آمریکایی دیگر به نام های De Horton و Lew Hewitt درهای اتوماتیک را طراحی کردند که در سال 1954 از طریق محرک حصیر فعال می شدند. این طراحی در طی دهه 60 با افزایش درب‌های کشویی اتوماتیک در مکان های عمومی مانند هتل ها ، بانک ها و سوپرمارکت ها ، محبوبیت فراوانی یافت.

مدرن سازی درب‌ها

در دهه 70 بود که مدرن سازی طراحی درب های اتوماتیک آغاز شد و باعث افزایش محبوبیت تقریبا یک شبه درب های اتوماتیک در دنیا گردید. یکی از مهمترین مزیت های این دربها این بود که به معلولین این امکان را می داد تا راحت تر از این دربها عبور کنند. در دهه 80 میلادی پس از سیر تحولات بیشتر، درهای اتوماتیک گردان و درهای تاشو که قدرت تشخیص حرکت و سنسورهای مادون قرمز را داشتند، وارد بازار شدند.

در چنین جامعه ای با فناوری پیشرفته مهم است که ما بتوانیم از آنچه در جهان می گذرد مطلع شویم. در حقیقت، به لطف این پیشرفت ها است که انسان، امروز توانسته چنین درهای اتوماتیک پیشرفته و مدرنی را ایجاد کند و تحولی عظیم در تاریخچه درب های اتوماتیک ایجاد کند.

تاریخچه درب های اتوماتیک امروزی

 

تاریخچه درب های اتوماتیک

در تاریخچه درب های اتوماتیک به سبک امروزی از سال ۱۹۵۴ میلادی زمانی که دو دانشمند آمریکایی اقدام به طراحی و ساخت این نوع درب با استفاده از سیستم هیدرولیک را آغاز کردند پا به عرصه وجود گذاشت.  چندین سال بعد حدود سال 1975 میلادی  یک دانش آموز اهل اوهایو آمریکا با کمک این تکنولوژی درب های اتوماتیک را تولید کرد. با انتشار این آگهی در روزنامه های محلی و فروش چندین سیستم از این درب, توانست اولین شرکت تخصصی در این حوزه را ثبت و راه اندازی کند.

تاریخچه درب های اتوماتیک

به دلیل تولید اندک و هزینه بسیار زیاد و همچنین هزینه تعمیر و نگهداری آن در زمره کالاهای لوکس آن دوره قرار داشت ولی با گسترش « موتورهای الکترومکانیک و الکترونیک » این تکنولوژی در درب‌ های اتوماتیک و تولید انبوه آن و رقابت شدید بازار، روز به روز قیمت این محصول کاهش یافت و جز امکانات اولیه ساختمان ها قرار گرفت و امروزه درب‌های اتوماتیک یکی از ملزومات اصلی ساختمان‌ها هستند و در انواع مختلف در جوامع بشری در دسترس هستند.

جمع بندی

از حدود دو هزار سال پیش که ایده های ابتدایی اختراع دربهای اتوماتیک و پیدایش آن در تاریخچه درب های اتوماتیک شکل گرفت تا به امروز و تحول و تغییراتی که در سیر تکاملی این صنعت بوجود آمده، باعث گردیده تا مانند هر تکنولوژی دیگری، وجود این نوع دربها نیز در زندگی بشر جزو ملزومات باشند. به طوری که امروزه شاهد این هستیم که انواع دربهای اتوماتیک در مکان های مختلف و با کارایی های متفاوت زندگی را برای انسان راحت تر نموده است.

امروزه درب سکشنال یکی از به روزترین و کارآمد‌ترین درب‌های شناخته شده جهان است. این درب در دنیا با عنوان درب گاراژ نیز شناخته می‌شود. این درب شامل قطعات و اجزایی است که پیشتر در مورد آنها توضیحاتی ارائه داده ایم.

 

 

 

 

یک دیدگاه بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شروع گفتگو
ورنادُر تولید کننده انواع درب سکشنال
سلام
در ساعات کاری پاسخگوی شما هستیم